راه اندازی سيستم و نمايش پيام ها و اطلاعات مختلف
 

در زمان راه اندازی روتر اطلاعات و پيام های متفاوتی بر روی نمايشگر كامپيوتر و يا ترمينال نمايش داده می شود . اطلاعات فوق با توجه به نوع اينترفيس روتر و نسخه IOS متفاوت می باشد . در ادامه به برخی از پيام ها در زمان راه اندازی روتر اشاره می گردد
 

 • نمايش پيام “NVRAM invalid, possibly due to write eraseدر زمان راه اندازی روتر اين موضوع را اعلام می نمايد كه روتر تاكنون پيكربندی نشده و يا اطلاعات موجود در حافظه NVRAM‌ آن حذف شده است . در چنين مواردی لازم است كه روتر پيكربندی شده و فايل پيكربندی در حافظه NVRAM ذخيره و در ادامه از فايل فوق استفاده گردد . تنظميات پيش فرض برای ريجستر پيكربندی مقدار 0X2102 می باشد كه نشاندهنده ذخيره IOSimage در حافظه فلش است و می بايست از طريق حافظه فوق به درون حافظه اصلی منتقل گردد . · نمايش اطلاعات نرم افزاری و سخت افزاری روتر . در زمان راه اندازی روتر ، اطلاعات متفاوتی نظير شماره نسخه برنامه های ‍ bootstrap ، IOS ، مدل روتر ، نوع ‌پردازنده ، ميزان حافظه ، تعداد و نوع اينترفيس ها بر روی صفحه نمايشگر كامپيوتر و يا ترمينال نمايش داده می شود .
  كابل شبكه

   

  پيش از اينكه در مورد انواع كابل‌ها و پهناي باند مربوط به آنها، به بحث بپردازيم، ذكر اين نكته ضروري است كه نوع كابل انتخابي شما بطور مستقيم به توپولوژي شبكه تان وابسته است. در اين قسمت سعي گرديده توپولوژي مناسب با هر نوع كابل ذكر شود.
   

  كابل شبكه، رسانه اي است كه از طريق آن، اطلاعات از يك دستگاه موجود در شبكه به دستگاه ديگر انتقال مي يابد.انواع مختلفي از كابلها بطور معمول در شبكه هاي LAN استفاده مي شوند. در برخي موارد شبكه تنها از يك نوع كابل استفاده مي كند، اما گاه انواعي از كابلها در شبكه به كار گرفته مي شود. غير از عامل توپولوژي، پروتكل و اندازه شبكه نيز در انتخاب كابل شبكه مؤثرند. آگاهي از ويژگيهاي انواع مختلف كابلها و ارتباط آنها با ديگر جنبه هاي شبكه براي توسعه يك شبكه موفق ضروري است.
   

  امروزه سه گروه از كابل‌ها، در ايجاد شبكه مطرح هستند:
   

   

   

  كابلهاي Coaxial زماني بيشترين مصرف را در ميان كابلهاي موجود در شبكه داشت. چند دليل اصلي براي استفاده زياد از اين نوع كابل وجود دارد:
   

   

  1. قيمت ارزان آن.

   

  1. 2- سبكي و انعطاف‌پذيري.

   

  1. 3- اين نوع كابل به نسبت زيادي در برابر سيگنالهاي مداخله‌گر مقاومت مي نمايد.

   

  1. 4- مسافت بيشتري را بين دستگاههاي موجود در شبكه، نسبت به كابل UTP پشتيباني مي‌نمايد.در شكل زير ساختار كابل Coaxial مشاهده مي‌شود:

   

  (1) Conducting Core يا هسته مركزي كه معمولاً از يك رشته سيم جامد مسي تشكيل مي‌گردد.(2) Insulation يا عايق كه معمولاً از جنس PVC يا تفلون است.
   

  (3) Copper Wire Mesh كه از سيم‌هاي بافته شده تشكيل مي‌شود و كار آن جمع‌آوري امواج الكترومغناطيسي است.
   

  (4) Jacket كه جنس آن اغلب از پلاستيك بوده و نگهدارنده خارجي سيم در برابر خطرات فيزيكي است.
   

  كابل Coaxial به دو دسته تقسيم مي‌شود:
   

   

  1. Thin net: كابلي است بسيار سبك، انعطاف‌پذير و ارزان قيمت، قطر سيم در آن 6 ميليمتر معادل 25/0 اينچ است. مقدار مسيري كه توسط آن پشتيباني مي‌شود 185 متر است.

  2-           Thick net: اين كابل قطري تقريباً 2 برابر Thin net دارد. كابل مذكور، پوشش محافظي را(علاوه بر محافظ خود) داراست كه از جنس پلاستيك بوده و بخار را از هسته مركزي دور مي‌سازد.
   

  1. رايج‌ترين نوع اتصال دهنده (connector) مورد استفاده در كابل coaxial، Bayonet-Neill-Concelman (BNC) مي‌باشد. انواع مختلفي از سازگار كننده‌ها برايBNCها وجود دارند شامل:Tconnector , Barrel connector و

   

  1. تصوير زير يك BNC connector را نشان مي دهد:[32]

  2-3 يك BNC connector
  در شبكه هايي با توپولوژي اتوبوسي از كابلcoaxial استفاده مي‌شود. شكل زير نمونه استفاده از اين نوع كابل در شبكه اتوبوسي است:
   

   

   

   

   

  2-4 استفاده از كابل coaxial در شبكه اتوبوسي